SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Sockerskål 6878804
nr 687 8804
Sockerskål
nysilver, Sent 1800-tal, 25, + strösked
Utrop:
600 kr
Såld:
300 kr
måndag 21 mars 2011
kl 19:53:14
20/3 15:21:18
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.